Harrison County Soil and Water Conservation District

Board Members

The Harrison County Soil and Water Conservation District is governed by a board of supervisors comprised of five members. Four members are elected to a four-year term. The fifth member is appointed by the University of Missouri Extension. Each of the elected board members represents a different area of the county.
   
Chairman:

Jeremy Eivins, Area 4 Supervisor
24667 E. 300th St.
Bethany, MO 64424
Phone:  660-425-8686
Townships Represented:  Trail Creek, Adams
Sherman, Fox Creek and Sugar Creek
First Elected in 2006 - Up for Election in 2018  

Vice-Chairman: John Lueken, Area 1 Supervisor
12693 W. State Highway U
Hatfield, MO 64458
Phone:  660-867-3337
Townships Represented:  Lincoln,
Hamilton, Union, Washington and Dallas
First Elected in 2008 - Up for Election in 2016
Treasurer: Marvin Harding, Area 2 Supervisor
24958 E State Hwy T
Ridgeway, MO 64481
Phone:  660-872-6870
Townships Represented:  Colfax,
Clay, Marion, Madison and Grant
First Elected in 2010 - Up for Election in 2018
Member:  

Charlie Spillman , Area 3 Supervisor
17097 W US Hwy 136
Bethany, MO 64424
Phone:  660-425-6817
Townships Represented:  Jefferson, White
Oak, Bethany, Butler and Cypress
First Elected in 2012- Up for Election in 2016

Secretary: Heather Benedict, Extension
Harrison County Extension Center
1505 Main St., Courthouse Basement
Bethany, MO 64424
Phone:  660-425-6434
Represents University of Missouri
Extension and Outreach
Appointed in 2008 - Serves until reappointed
 

NEXT ELECTION:  MARCH 2016 -  Area 1 and 3

To qualify for office, a candidate shall:

  • Be a land representative.
  • Be a resident taxpaying citizen within that SWCD for two years preceding the election date.
  • Be a cooperator of the SWCD.
  • Reside in or own a farm lying in the same territory where the nominating committee has responsibility.
 

PAST AND PRESENT ELECTED BOARD MEMBERS

Area 1
Supervisor
Years Served
Length of Service
  S.L. Fish
1944-1948
4
  Clifton Stanton
1948-1954
6
  Ora Elliott
1954-1958
2
  Dwight Goodwin
1958-1962
4
  Cecil Poteet
1962-1964
2
  Jay Darby
1964-1965
1
  James Collins
1965-1984
19
  James Mezger
1984-1986
2
  Leonard Stobbe
1986-1992
6
  Rick Sherrill
1992-2008
16
  John Lueken (2016)
2008-
   
Area 2
Supervisor
Years Served
Length of Service
  A.F. Turner
1944-1948
4
  Voris Brown
1948-1952
4
  Earl Young
1952-1956
4
  Roy Smith
1956-1958
2
  Claude Hopkins
1958-1978
20
  John Meek
1978-1988
10
  David Mulnix
1988-1990
2
  Michael Livesay
1990-2002
12
  Charles Henson
2002-2010
8
  Marvin Harding (2018)
2010-
       
Area 3
Supervisor
Years Served
Length of Service
  H.E.Fuston
1944-1946
2
  Emil Salmon
1946-1956
10
  George Montgomery
1956-1962
6
  Victor Everett
1962-1966
4
  Glen Maize
1966-1984
18
  Dave Callaway
1984-1992
8
  Harold Frame
1992-2000
8
  Hobart Weller
2000-2008
8
  Andrew Callaway
2008-2012
4
  Charlie Spillman (2016)
2012 -
       
Area 4
Supervisor
Years Served
Length of Service
  Glenn Hockridge
1944-1946
2
  Raymon Mulnix
1946-1948
2
  Earl Neff
1948-1952
4
  Harley Long
1952-1954
2
  Ray Arney
1954-1956
2
  Richard Morris
1956-1958
2
  Bonard Maple
1958-1962
6
  Eldon Jones
1962-1978
16
  Bill Dinsmore
1978-1986
8
  Bob Price
1986-1994
8
  Gerald Parker
1994-2002
8
  Ed Oram
2002-2006
4
  Jeremy Eivins (2018)
2006-